Autor Wątek: Mapa polityczna Mikroświata 2023  (Przeczytany 788 razy)

Lipiec 27, 2023, 09:07:11
Przeczytany 788 razy

Dymitr Kartoliński

  • Elekcja 1931
  • Aktywny użytkownik

  • Offline
  • ******

  • 239
    • Zobacz profil
Podporucznik Hrabia Dymitr Kartoliński syn Borysa.


Lipiec 27, 2023, 20:21:15
Odpowiedź #1

Stanisław Kartoliński

  • Administrator
  • Ekspert

  • Offline
  • *****

  • 3622
  • Tekst osobisty
    Hrabia Sołucka
    • Zobacz profil
Dwa nowe kontynenty powstały?
/-/ Jego Królewska Mość Stanisław Kartoliński, z łaski Boga i woli ludu, Król Królestwa Turetii.
Hrabia Sołucka. 

Lipiec 28, 2023, 06:19:14
Odpowiedź #2

Jan Kartoliński

  • Administrator
  • Ekspert

  • Offline
  • *****

  • 1836
    • Zobacz profil
Strasznie dziwnie wyglądają proporcje kontynentów względem siebie.
/-/ Król Senior Jan Kartoliński.


Lipiec 30, 2023, 10:25:33
Odpowiedź #3

Kazimierz Sakowicz

  • Elekcja 1931
  • Ekspert

  • Offline
  • ******

  • 1344
    • Zobacz profil
Całkowicie inne spojrzenie na mapę zaprezentowali twórcy.
Kazimierz Sakowicz.

Lipiec 31, 2023, 14:05:35
Odpowiedź #4

Julia Edyta Wolińska-Kartolińska

  • Elekcja 1931
  • Ekspert

  • Offline
  • ******

  • 789
    • Zobacz profil
Orientyka taka mała...?
Hrabina Julia Edyta Wolińska-Kartolińska.
 


TRT1 Turetyckie Radio Telegram 1.

Sierpień 01, 2023, 16:07:36
Odpowiedź #5

Władysław Zarzecki

  • Elekcja 1931
  • Zaawansowany użytkownik

  • Offline
  • ******

  • 353
    • Zobacz profil
Mapa jest produktem dziwacznego pomysłu autora, który stwierdził, że zrewolucjonizuje mikronacyjną kartografię poprzez nadanie "poprawnych" wielkości kontynentom wbrew ustaleniom obowiązującym od około 20 lat. Trochę mnie dziwi, że odpowiada za to akurat Ronon Dex, niegdyś skądinąd zasłużony w obszarze czy to kartografii, czy to militariów oraz badania v-kosmosu. Moim zdaniem najlepiej to zignorować. Względnie aktualną mapą z normalnymi rozmiarami lądów jest ta:

https://kustosz.stempel.org.pl/1016/100362873288523776.png
/—/ Władysław Zarzecki
Prezes Trybunału Królewskiego, zarządca Wydziału Komunikacji, kierownik Organizacji Synarchistycznej Turetii, właściciel Pracowni Graficzno-Kartograficznej W. Zarzecki i S-ka

Sierpień 01, 2023, 20:27:08
Odpowiedź #6

Stanisław Kartoliński

  • Administrator
  • Ekspert

  • Offline
  • *****

  • 3622
  • Tekst osobisty
    Hrabia Sołucka
    • Zobacz profil
Zgadzam się z Panem Zarzeckim.
/-/ Jego Królewska Mość Stanisław Kartoliński, z łaski Boga i woli ludu, Król Królestwa Turetii.
Hrabia Sołucka. 

Sierpień 06, 2023, 21:40:00
Odpowiedź #7

Joahim von Ribertrop

  • Nowy użytkownik

  • Offline
  • *

  • 30
    • Zobacz profil
Dwa nowe kontynenty powstały?
Technicznie sprawę ujmując "nowokontynenty" to odkopy z kultowych już map Pela Nandera (a w przypadku tej prawdziwej Hiperborei - bo z jakiegoś powodu Centrazja jest u Ronona częścią Hiperborei - także KIK), które Ronon postanowił przywrócić po powyliczaniu wielkości kontynentów z mapy VIK. Gdzieś powinna być mapa po skalowaniu ale bez nowokontynentów... Oceanów było O WIELE za dużo i ludzie z tym mieli problem, więc rozwiązał go w sposób iście logiczny - przywrócił to co KIK zatopił.

Orientyka taka mała...?
Ponoć tak. Ja tam nie wiem, jak widzę podziałkę to od razu mi chęć na zabawę z mapami przechodzi.

Moim zdaniem najlepiej to zignorować. Względnie aktualną mapą z normalnymi rozmiarami lądów jest ta:
Zgadzam się z Panem Zarzeckim.
Nie podlizujcie się, usypywanie wysp i tak będzie mnie wkurwiać.

Oslo cieszcie się tą "lepszą" mapą póki możecie, bo o tyle o ile we wrześniu jeszcze w wielkościach grzebać nie będę - nie mam czasu ani ochoty na tą przeklętą babraninę - tak przy grudniowej będę robił szybką prywatną weryfikację i najpewniej przejdę na rononowy standard kontynentalny. Nawet jeśli ostatecznie wyjdzie, że Morenika i Wirtuazja są pomniejszone niesłusznie, to ostatecznie mapy Mikrowelt winny zgadzać się przynajmniej w liczbie i położeniu kontynentów.

Sierpień 07, 2023, 16:52:32
Odpowiedź #8

Władysław Zarzecki

  • Elekcja 1931
  • Zaawansowany użytkownik

  • Offline
  • ******

  • 353
    • Zobacz profil
Oslo cieszcie się tą "lepszą" mapą póki możecie, bo o tyle o ile we wrześniu jeszcze w wielkościach grzebać nie będę - nie mam czasu ani ochoty na tą przeklętą babraninę - tak przy grudniowej będę robił szybką prywatną weryfikację i najpewniej przejdę na rononowy standard kontynentalny.
Jeżeli tak będzie, to najwyżej ktoś inny (na przykład Pracownia Graficzno-Kartograficzna W. Zarzecki i S-ka) przejmie pałeczkę tworzenia mapy Mikroświata z prawdziwymi proporcjami kontynentów.

W znacznej części społeczności mikronacyjnej widać sprzeciw wobec motywowanych wątpliwymi założeniami poczynań p. Dexa, zwłaszcza wśród pamiętających lub znających przynajmniej częściowo dawne czasy, gdzie proporcje i wielkości były w zasadzie takie same przez około 20 lat i nie były kwestionowane.
/—/ Władysław Zarzecki
Prezes Trybunału Królewskiego, zarządca Wydziału Komunikacji, kierownik Organizacji Synarchistycznej Turetii, właściciel Pracowni Graficzno-Kartograficznej W. Zarzecki i S-ka

Sierpień 07, 2023, 17:18:54
Odpowiedź #9

Joahim von Ribertrop

  • Nowy użytkownik

  • Offline
  • *

  • 30
    • Zobacz profil
W znacznej części społeczności mikronacyjnej
To że kogoś głośniej słychać nie znaczy, że jest go więcej. Przeciwko nowomapie w ten czy inny sposób od pierwszych chwil jej tworzenia wypowiadali się:
-Kulega i Kulega Kartoliński
-Ola Chojnacka
-Moja Żona
-Andy Sky
-Maciej II (?)
-MAP
-W pewnym stopniu Franciszek Leopold (ale tylko w zakresie Orientyki)
To jest 6/7/8 osób. 7 osób, w Mikroświecie liczącym około 120 osób (Stempel podaje 102 osoby wypowiadające się w przeciągu ostatniego miesiąca, ale wiem jakimi fanatykami Stempla są mieszkańcy Vaarlandu). To jest jakieś 6%. Jak 6% to "znaczna część", to chyba uczyliśmy się innej matematyki.

(na przykład Pracownia Graficzno-Kartograficzna W. Zarzecki i S-ka)
W pełni wspieram, zawsze serce się cieszy gdy widzę jak ktoś na samym sobie zaczyna doznawać tych samych cierpień co ja rysując tą przeklętą mapę!

Sierpień 07, 2023, 20:47:12
Odpowiedź #10

Stanisław Kartoliński

  • Administrator
  • Ekspert

  • Offline
  • *****

  • 3622
  • Tekst osobisty
    Hrabia Sołucka
    • Zobacz profil
Chętnie bym zobaczył mapy Pana autorstwa.
/-/ Jego Królewska Mość Stanisław Kartoliński, z łaski Boga i woli ludu, Król Królestwa Turetii.
Hrabia Sołucka. 

Sierpień 07, 2023, 21:16:14
Odpowiedź #11

Ronon Dex

  • Nowy użytkownik

  • Offline
  • *

  • 1
    • Zobacz profil
Mapa jest produktem dziwacznego pomysłu autora, który stwierdził, że zrewolucjonizuje mikronacyjną kartografię poprzez nadanie "poprawnych" wielkości kontynentom wbrew ustaleniom obowiązującym od około 20 lat. Trochę mnie dziwi, że odpowiada za to akurat Ronon Dex, niegdyś skądinąd zasłużony w obszarze czy to kartografii, czy to militariów oraz badania v-kosmosu. Moim zdaniem najlepiej to zignorować.
No to podyskutujmy "twarzą w twarz"... najlepiej merytorycznie.

Skąd wzięły się te poprawne wielkości kontynentów?

Ano wzięły się z analizy map narodowych oraz konsultacji na poszczególnych kontynentach...

Na początek Wasz kontynent: przecież macie akurat jako chyba jedyni pewną umowę co do swojego kontynentu, nikt nie może sobie u Was niczego założyć bez zgody tejże reprezentacji. To właśnie Wasza reprezentacja przekazała mi jaka wielkość powinien mieć Wasz kontynent. Odbyło się to akurat na forum RON... nie znam Waszych stosunków, ale wydaje mi się, że określono to wg Waszych oczekiwań.

Orientyka: podobnie - dostępne i skalowane mapy oraz konsultacje w największych i najaktywniejszych krajach tego kontynentu. Finalnie otrzymałem wielkość kontynentu, która jest akceptowana i zgadza się narodowymi mapami.

Nordata: Tu było najłatwiej, bo od 10 lat skalowano tam mapy. Był tam w sumie najmniejszy problem, bo wielkości swoje znają i oznaczają je na mapach.

Faktycznym problemem jest Murenika i Wirtuazja czyli ten "dwukontynent", bo tam mapy skalowane miał tylko Dreamland... zresztą były podstawa do "zmniejszenia" mikroświata, które było działem nieszczęsnego KIK - przecież dreamlandzkiego. Niestety byli w błędzie... nie można skalować mikroświata wg skali w jednym państwie. Ale z ostatnich realowych rozmów wynika, że jakoś dadzą radę to ogarnąć (bo nigdy nie skalowali swoich map.... poza Dreamlandem) i poprawimy co jest nie do końca właściwe. Coś tam się pewnie poprawi... jak będzie potrzeba.

Mój pomysł polegał na tym by stworzyć mapę mikroświata, która w ogóle byłaby zgodna z ustaleniami narodowymi. I w jak na razie w około 80-90 procentach to się udało. Siłą rzeczy proporcje musiały się nieco zmienić. Nie ma innej możliwości.

Albo będą się zgadzały dawne proporcje, albo wymiary uznawane na poszczególnych kontynentach.

Co zabawniejsze... to Dreamland i nieszczęsny KIK dokonały zmniejszenia, bo mapy Pel Nandera nie były skalowane, choć sam twórca uznawał, ze należy wymiar odnosić do obwodu globu. Przynajmniej tak to rozwiązywaliśmy w dyskusjach w tej materii około 2014.

Całe "zło" spowodował dreamlandzki KIK, który sprowadził wymiary do wymiarów właśnie Dreamlandu i na wszelkie protesty (2014-2015) miał "odpowiedź", że "każdy ma swoje kilometry".

Tym samym stworzył skarlały mikroświat o wielkości realowego Merkurego oraz coś w rodzaju "Podróży Guliwera"... bo skoro są różne kilometry to na Nordacie wszystko (ludzie, samochody, samoloty, budynki) jest dwa razy większe od tego co np. na Orientyce itp.

Jak to po latach wyprostować? Można tylko sięgnąć do map narodowych, do ustaleń na kontynentach i spróbować to wszystko narysować w tych rozmiarach. Siłą rzeczy proporcje się zmienią, ale przynajmniej ogólna mapa będzie zgodna z mapami narodowymi.

Jakby co to jak zawsze proszę o dane do ewentualnych poprawek - poparte narodowymi mapami i zapisanymi ustaleniami. W końcu to tylko program graficzny i zawsze można poprawić niezgodności...

To co się w rozmiarach Turetii nie zgadza?

Sprawa zatopionych kontynentów?

KIK (w swoim "jedynie słusznym" poglądzie i uznając, że skoro reprezentuje "najstarszą mikronację" to nikt nie ma prawa mu przeczyć) sobie uznał, że jak na jakimś lądzie upadła państwowość to sobie można stwierdzić, że tam "nic nie ma" (czyli "gumka myszka" i wymazać z mapy). A dlaczego nic nie ma? Jest ląd, który został opuszczony to niech jest dalej... może kiedyś, ktoś coś tam będzie chciał stworzyć. Zawsze to lepiej niż miałby "usypywać wyspy" z braku wolnego miejsca.

W znacznej części społeczności mikronacyjnej widać sprzeciw wobec motywowanych wątpliwymi założeniami poczynań p. Dexa, zwłaszcza wśród pamiętających lub znających przynajmniej częściowo dawne czasy, gdzie proporcje i wielkości były w zasadzie takie same przez około 20 lat i nie były kwestionowane.
Tak się składa, że znam przeszłość i trochę też pamiętam... 20 lat temu to przynajmniej połowy kontynentów w ogóle nie było, a więc argumentacja wg. niejakiej Oli Ch. jest chybiona.

Dawne mapy faktycznie miały inne proporcje... ale niestety to właśnie same ustalenia lokalne/kontynentalne doprowadziły do zmian tych proporcji. Niestety brak skalowania dawnych map spowodował, że gdy zaczęto tworzyć mapy narodowe i kontynentalne to każdy wyliczał to po swojemu. W części przypadków różnice wielkości były na tyle niewielkie, że się w oczy nie rzucały. jednak w innych były naprawdę znaczące i wyraźne.

Zebranie po latach tego do kupy niestety spowodowało zmianę proporcji poszczególnych kontynentów.

Co najzabawniejsze wszelcy oponenci wyliczenia prawidłowych wielkości lądów wcale nie wysuwają argumentów, że ich ziemie są za małe (bo o ile była możliwość - czyli w większości sytuacji, jest to wyliczone wielkościowo wg ich własnych map), ale że ziemie do nich nie należą i leżą zwykle w ogóle  na innych kontynentach są wg nich "za duże". 

Taki sobie chory kompleks "zbyt małej ilości pikseli". W sumie "kompleks pikseli" to fajne określenie "zjawiska chorobowego" w mikroświecie...  ;)

Sierpień 08, 2023, 09:56:57
Odpowiedź #12

Maurycy Folkwarewicz

  • Elekcja 1931
  • Aktywny użytkownik

  • Offline
  • ******

  • 147
    • Zobacz profil
Bardzo dobrze, że mamy dwie mapy podparte argumentacją. Monopol na kartografię w mikroświecie nikomu nie wyjdzie na dobre.
Baron Maurycy Folkwarewicz
Wicekierownik Organizacji Synarchistycznej Turetii,

Sierpień 08, 2023, 20:24:06
Odpowiedź #13

Stanisław Kartoliński

  • Administrator
  • Ekspert

  • Offline
  • *****

  • 3622
  • Tekst osobisty
    Hrabia Sołucka
    • Zobacz profil
Cytuj
Na początek Wasz kontynent: przecież macie akurat jako chyba jedyni pewną umowę co do swojego kontynentu, nikt nie może sobie u Was niczego założyć bez zgody tejże reprezentacji. To właśnie Wasza reprezentacja przekazała mi jaka wielkość powinien mieć Wasz kontynent. Odbyło się to akurat na forum RON... nie znam Waszych stosunków, ale wydaje mi się, że określono to wg Waszych oczekiwań.

Absolutnie nie posiadam żadnych zastrzeżeń co do wyglądu i kształtu Vaarlandu. Nie podważam istnienia nowych lądów tylko będąc przyzwyczajonym do map Pana Joachima nie wiedziałem o ich istnieniu.

Jeśli Pan Ronon Dex, Pan Władysław Zarzecki oraz Pan Joachim von Ribbentrop zechcą to mogę zorganizować międzynarodową debatę w sprawie kartografii mikroświata. Podzielimy dyskusje na panele dotyczące wielkości lądów, przebiegu granic itp. Jeśli będzie wola do debaty, ogłosimy datę i zaprosimy wszystkich zainteresowanych.
/-/ Jego Królewska Mość Stanisław Kartoliński, z łaski Boga i woli ludu, Król Królestwa Turetii.
Hrabia Sołucka. 

Sierpień 12, 2023, 16:34:42
Odpowiedź #14

Władysław Zarzecki

  • Elekcja 1931
  • Zaawansowany użytkownik

  • Offline
  • ******

  • 353
    • Zobacz profil
Problem związanym z tym założeniem jest widzenie drzew (wielkości z map państw leżących na poszczególnych kontynentach), ale nie lasu (całego Mikroświata, którego ustalony wygląd jest zresztą w większości starszy od różnych map krajowych). Zarówno mi, jak i innym krytykom nie chodzi ani o to, że ich kraj/kontynent jest za mały lub że inne są za duże, lecz o Mikroświat będący całością.

Z dwojga złego mniej złym rozwiązaniem jest uznanie, jak to Pan określa, że "każdy ma swoje kilometry", ponieważ nie wiąże się to z niczym więcej, niż... no właśnie, uznaniem, że "każdy ma swoje kilometry". Proponowane przez Pana rozwiązanie ma natomiast szereg poważniejszych negatywnych konsekwencji, ponieważ burzy nie tylko sam wygląd mapy, ale także budowaną w oparciu o tenże wygląd narrację, która w ten sposób traci jeszcze bardziej swoją spójność.

Skoro "całe zło spowodował KIK", to dlaczego nie można po prostu tego zignorować i wrócić do tego, co było wcześniej - na mapach Pela Nandera i wielu innych? Sprawa KIK-u jest tutaj zupełnie drugorzędna, bo to nie on określił proporcje między kontynentami i ogólny kształt mapy Mikroświata, lecz był on powszechnie uznany znacznie wcześniej, niż w ogóle KIK zaczął działać.
/—/ Władysław Zarzecki
Prezes Trybunału Królewskiego, zarządca Wydziału Komunikacji, kierownik Organizacji Synarchistycznej Turetii, właściciel Pracowni Graficzno-Kartograficznej W. Zarzecki i S-ka

 

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
dawid120 playlifegames reallife zastepczeforumcc forumhumorystyczne